what are cheap foods to bulk on?

Rice. Corn. Refined Sugar. Corn Syrup. Flour. Soy products. Lots of calories and government subsidies keep them very cheap. McDonald's Dollar Menu is super cheap when you look at $/calorie.
 
Chicken, rice, rice cakes, Peanut butter, bread, eggs, cottage cheese, yogurt, potatoes (red), ground beef, corn (tortillas make stuff more interesting), pitas, peas (surprisingly excellent macro wise), bagels, Almond butter + whey, etc.

It helps if you shop around for deals too. I often spend around 250 a week on groceries, but it would easily be much more if I didn't check the (ok, the wife does that part) weekly ads. :)
 
Chicken, rice, rice cakes, Peanut butter, bread, eggs, cottage cheese, yogurt, potatoes (red), ground beef, corn (tortillas make stuff more interesting), pitas, peas (surprisingly excellent macro wise), bagels, Almond butter + whey, etc.

It helps if you shop around for deals too. I often spend around 250 a week on groceries, but it would easily be much more if I didn't check the (ok, the wife does that part) weekly ads. :)
wifey collects coupons..saves us a ton!!
 
harder to find cheap "cut" foods.

Yep. Specially when you gotta eat a lot of veggies. If you wanna eat lettuce all dagger like a dollar a bunch it'll last you two days... Then sure

But if you wanna eat the good stuff (mushrooms, peppers, artichoke, spinach) get ready to pay like 5-8 bucks a day in veggies only lol. A fucking pack of Spinach is 4.99 around me... For 4 servings!! Outrageous
 
Yep. Specially when you gotta eat a lot of veggies. If you wanna eat lettuce all dagger like a dollar a bunch it'll last you two days... Then sure

But if you wanna eat the good stuff (mushrooms, peppers, artichoke, spinach) get ready to pay like 5-8 bucks a day in veggies only lol. A fucking pack of Spinach is 4.99 around me... For 4 servings!! Outrageous

Can't we just bulk to the point where our metabolism just takes us to sub 10% body fat? :crying:

Yeah, I'm still trying to figure that out. I love to eat, but no kidding about cost! I die a little inside when one of the gals complains about this stubborn 3lbs left before competition weight.

I tend to reply, "That's a bowel movement sweetheart..." :D
 
Yep. Specially when you gotta eat a lot of veggies. If you wanna eat lettuce all dagger like a dollar a bunch it'll last you two days... Then sure

But if you wanna eat the good stuff (mushrooms, peppers, artichoke, spinach) get ready to pay like 5-8 bucks a day in veggies only lol. A fucking pack of Spinach is 4.99 around me... For 4 servings!! Outrageous

Garden or farmer's market
 
Back
Top