I think his point was that price per ounce is not the best way to look at it as not all ounces are created equal. Price per gram of protein is a better way to compare different options.
Exactly. You cant go based off of weight/price. You should go based of of macronutrient content.
If you get 5lbs of cocaine for $125,000.00 from dealer 1 but dealer 2 sells 5lbs for $80,000.00 you would say oh well lets buy from dealer 2. Yet dealer 2 cut his down to half cocaine and half flour and lets just say dealer 1 is 100% cocaine then which one is really a better deal?
You don't look at the weight of what you are buying you look at how much of the ingredient you are wanting is in there.
You are buying the protein powder for the protein correct?
You can buy 2,112g of protein for $75.00 or you can get 3,504g of protein for $90.00.
With BSN you get 1,056g of protein for $37.50. (IF YOU BUY TWO TUBS)
With BPI you get 1,752g of protein for $45.00. (if you buy two tubs)
So in all if you choose BPI over BSN you get an extra 1,392g of protein.
For the cheapest price you would pay $37.50 to get 1,056g of protein.
Pay only $15.00 more and you get 1,392g of protein. Thats a whole extra tub of BSN plus some for only $15.00!
I know this is repetitive but i dont know how to make it more simple for you to understand? (Just trying to help people out)