It varies for me, I can get away with under 600 on the months where there are killer sales. When sales are weak I spend over 1k feeding my family of 4. 1 Adult , two children and a 4lb chihuahua
hahah! that chihuahua must cost a fortune in food Zeek!
oh and cost co is my bitch I get 20 8 oz chicken breast there for like $30 GOOD DEAL.